Kosova-Crew
 
ForumPortaliPytësoriLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimiKujdes gjatë konsumimit të mishit Xat_chat

Share
 

 Kujdes gjatë konsumimit të mishit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
X-X0d3R
A.i Mire
A.i Mire
X-X0d3R

Male Numri i postimeve : 733
Age : 24
Vendi : Shipashnica
Registration date : 26/10/2008

Kujdes gjatë konsumimit të mishit Empty
MesazhTitulli: Kujdes gjatë konsumimit të mishit   Kujdes gjatë konsumimit të mishit Icon_minitimeTue Nov 11, 2008 12:43 am

Kujdes gjatë konsumimit të mishit

Shkencëtarët paralajmërojnë sërish që mishi të konsumohet mirë i zier, ndërsa qumështi dhe produktet e qumështit duhet të jenë mirë të pasterizuara me qëllim që të shmanget infeksioni me bakterin Escherichia coli. Konsumimi i mishit të infektuar, është njëra nga mënyrat më të shpeshta të infeksionit me E. Coli.

Ky bakter edhe pse bën pjesë në florën normale të njeriut, ekzistojnë disa lloje të cilat nëse janë të pranishme në ushqimin që konsumohet mund të shkaktojnë helmim me anë të toksinës që prodhojnë, si edhe mund të shkaktojnë sëmundje të ndryshme infektive.

Helmimi me E. Coli karakterizohet me barkqitje që përmban gjak, ndërkaq infeksioni mund të jetë fatal, sidomos për veshkat

_________________
Mun Te Hini Edhe Ne Chat : wWw.Xat.Com/Engjull
http://kosova-crew.forumsq.net
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.Kosova-crew.tk
 
Kujdes gjatë konsumimit të mishit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mir Se Vini Ne Kosova-Crew :: Mesimet :: Mjekesia-
Kërce tek: