Kosova-Crew
 
ForumPortaliRegjistrohuidentifikimiPembledhje e disa substancave Kimi Xat_chat

Share
 

 Pembledhje e disa substancave Kimi

Shko poshtë 
AutoriMesazh
erolind
A.i Mire
A.i Mire
erolind

Male Numri i postimeve : 676
Age : 20
Vendi : Shipashnica
Registration date : 26/10/2008

Pembledhje e disa substancave Kimi Empty
MesazhTitulli: Pembledhje e disa substancave Kimi   Pembledhje e disa substancave Kimi Icon_minitimeWed Nov 12, 2008 7:14 pm

1.Ajri eshte lende e gazet e tjdukshme qe e mbshtjedh token e cilaperbehet kryesisht prej azotit ,oksigjenit dhe dioksid karbonit.
2.Atomet jan pjes me te imta te elementit te cilat I ruajn vetit e tyre.
3.Izotopet: atomet qe kan numer te njejt por ndryshojn pernga numri I mases quhen izotope.
4.Masa atomike relative e nje elementi Ar(X) tregon sa her eshte me e malle masa e atij atomi (m)ne krahsim me 1/12 pjes te mases se atomit te karbonit.
5.Masa molikulare relative eshte numri qe tregon per sa her masa e nje molekule eshte me e madhe se 1/12 pjes e mases se atomit te karbonit.
6.Vetit e elementeve kimike jan funksjone perjodike te numrave atomik.
7.Molekula jan pjes me te imta te substances te cilat I ruajn te gjitha vetit kimike.
8.Jonet me ngarkes eletrike positive quhen katione ndersa jonet me ngarkes negative quhen anione
9.Lidhja jonike eshte terheqja elektrostatike e joneve me ngarkesa te kunderta.
10.Lidhja kovalente formohet me qifzimin e elektroneve te atomit perkatese.
11.Aftesia e atomit te nje elementi qe te lidhet me nje numer te caktuar atomesh te nje elementi tjeter quhet valenca.
12.Valenca e nje elementi eshte numer qe tregon se sa atome te hidrogjenit mund te lidhet nje atom ose sa atome te hidrogjenit mund te zavendesojn nje atom I ktij elementi.
13.Azoti ne ajer e perben 78.08 litra Oksigjeni 20.95 litra Gazerat inerte 0.94 litra dhe dioksid karboni 0.03 litra.
14.Egzistoj dy lloje te molekulave at te ndretuara prej atomeve te njedhojta dhe prej atomeve te ndryshme (molekula e komponimve kimike).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kosov-crew.0forum.biz
 
Pembledhje e disa substancave Kimi
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mir Se Vini Ne Kosova-Crew :: Mesimet :: Fizik dhe Kimi-
Kërce tek: