Mir Se Vini Ne Kosova-Crew
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Kosova-Crew
 
ForumPortaliRegjistrohuidentifikimiLëshim serioz në Adobe Reader Xat_chat

 

 Lëshim serioz në Adobe Reader

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dj_cobr4
S.Moderator
S.Moderator
dj_cobr4

Numri i postimeve : 289
Registration date : 28/10/2008

Lëshim serioz në Adobe Reader Empty
MesazhTitulli: Lëshim serioz në Adobe Reader   Lëshim serioz në Adobe Reader Icon_minitimeSat Nov 08, 2008 1:59 pm

Lëshim serioz në Adobe Reader F.1107111305987_m

Ekspertët e sigurisë tërheqin vëmendjen se është gjetur një lëshim në Adobe Reader, aplikacionin për shfletimin e dosjeve në formatin .pdf, i cili mund të sjellë deri tek fakti që ndonjë dashakeq të ketë sukses të merr përsipër kompjuterin e dikujt.

Kompania Core Security Technologies ka lëshuar një vërejtje për lëshimin e gjetur i cili godet Adobe Readerin, dhe atë në versionet 8 dhe më të vjetër. Shfrytëzuesit e versionit 9 të Adobe Readerin nuk kanë problem me këtë lëshim.

Core Security Technologies e ka lajmëruar me kohë kompaninë Adobe në lidhje me problemin e zbuluar, e cila, megjithatë, e ka lëshuar një shtojnë, si dhe u bën thirrje të gjithë shfrytëzuesve që ta përditësojnë këtë aplikacion.

Lëshimi ka të bëjë me zbatimin e JavaScript-it brenda dokumenteve të caktuara PDF, i cili mund të sjellë deri tek marrja përsipër e një kompjuteri nga largësia. Shfrytëzuesit të cilët për ndonjë arsye bizare nuk dëshirojnë të përditësojnë kopjen e tyre të Adobe Redaerit, u bëhet apel që brenda aplikacionit të çaktivizojnë zbatimin e JavaScriptit, i cili gjithashtu do t’i mbroj nga sulmet e mundshme të hakerëve.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Lëshim serioz në Adobe Reader
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mir Se Vini Ne Kosova-Crew :: Ks-Team :: Portali-
Kërce tek: