Mir Se Vini Ne Kosova-Crew
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Kosova-Crew
 
ForumPortaliRegjistrohuidentifikimiJaguar në mesin e superkompjuterëve Xat_chat

 

 Jaguar në mesin e superkompjuterëve

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dj_cobr4
S.Moderator
S.Moderator
dj_cobr4

Numri i postimeve : 289
Registration date : 28/10/2008

Jaguar në mesin e superkompjuterëve Empty
MesazhTitulli: Jaguar në mesin e superkompjuterëve   Jaguar në mesin e superkompjuterëve Icon_minitimeFri Nov 14, 2008 5:50 pm

Jaguar në mesin e superkompjuterëve F.1112134436351_m

Laboratori kombëtar amerikan "Oak Ridge" në New Mexico e ka avancuar edhe më shumë superkompjuterin e vet Jaguar, me të cilën gjë ky kompjuter është ngritur nga vendi i pestë në botë në atë të dytin.

Shkencëtarët e laboratorit "Oak Ridge" në mënyrë të thjeshtë kanë paraqitur shpejtësinë e Jaguarit, – 'Sikur që çdo i dyti person në botë gjatë një sekonde të kishte kryer një operacion matematikor, do të nda duheshin rreth 650 vite atë që Jaguari është në gjendje të llogaris brenda një ditë".

Krahasuar me kompjuterët klasik personal, Jaguar është diç më i shpejt se një kadrilion operacione matematikore në sekondë që është përafërsisht 55.000 herë më i shpejtë se kompjuteri i zakonshëm.

Jaguar aktualisht është në testim e sipër, derisa ai do të duhej të paraqitej në muajin maj të vitit të ardhshëm, kur do të përdoret për analizimin e ndikimeve të ndryshimeve klimatike dhe shfrytëzimin e burimeve alternative të energjisë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Jaguar në mesin e superkompjuterëve
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mir Se Vini Ne Kosova-Crew :: Ks-Team :: Portali-
Kërce tek: