Mir Se Vini Ne Kosova-Crew
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Kosova-Crew
 
ForumPortaliRegjistrohuidentifikimiAlkoolet Xat_chat

 

 Alkoolet

Shko poshtë 
AutoriMesazh
erolind
A.i Mire
A.i Mire
erolind

Male Numri i postimeve : 676
Age : 21
Vendi : Shipashnica
Registration date : 26/10/2008

Alkoolet Empty
MesazhTitulli: Alkoolet   Alkoolet Icon_minitimeSat Nov 08, 2008 2:16 pm

Emertimi i alkooleve

Sipas mënyrës sistematike,emërtimi i alkooleve rrjedh nga emri i hidrokarburit përkatës,duke e zëvendësuar mbaresen e tij "AN" me "OL" ose ne baze te radikalit,duke e shtuar fjalën alkool.Vetite fizike dhe kimike te alkooleve

Vetit e alkooleve rrjedhin nga grupi hidroksil.Alkoolet mund te konsiderohen derivate te ujit,ku një atom hidrogjen zevendesohet me një radikal.Alkoolet kan veti te hidrokarbureve dhe uijt,p.sh:etanolieshte është i djegshem(si edhe etani),dhe reagon me natriumin si edhe uij.Alkoolet ne krahasim me hidrokarburet,kanë temperatura te vlimit dhe shkrirjes me te larta.Alkoolet tretën mirë ne uij.Alkoolet me 1 deri 3 atome karboni tretën mirë ne uij,me rritje te atomeve te karbonit zvoglohet tretshmeria e alkoolit ne uji.Alkoolet zhvillojn reaksione te shumta kimike nga te cilat formohen këto kompnime:aldehidet,ketonet,acidet,esteret etj.Alkoolet terciare nuk oksidohen.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kosov-crew.0forum.biz
 
Alkoolet
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mir Se Vini Ne Kosova-Crew :: Mesimet :: Mesime te tjera-
Kërce tek: