Mir Se Vini Ne Kosova-Crew
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Kosova-Crew
 
ForumPortaliRegjistrohuidentifikimi10 spitalet me te mira ne bote Xat_chat

 

 10 spitalet me te mira ne bote

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dj_cobr4
S.Moderator
S.Moderator
dj_cobr4

Numri i postimeve : 289
Registration date : 28/10/2008

10 spitalet me te mira ne bote Empty
MesazhTitulli: 10 spitalet me te mira ne bote   10 spitalet me te mira ne bote Icon_minitimeMon Nov 10, 2008 3:03 pm

Spitalet sot po konkurojnë të tërheqin nga e gjithë bota pacientë dhe doktorët më të mirë, po instalojnë pajisjet të teknologjisë së fundit dhe po konkurrojnë për kosto të ulët. Revista amerikane “Newsweek” tregon se cilët janë liderët në fushën e tyre. Jo të gjithë spitalet më të mirë ndodhen në Amerikë. Një pjesë e mirë e tyre ndodhen dhe në Evropë, Indi, Izrael dhe Tailandë. Edhe pse mund t’ju duket e çuditshme, mjaft turistë amerikanë pohojnë se spitali në Bangkok, Tailandë është edhe më i mirë se ato në Boston, Nju Jork, apo Masaçusets. Vetëm vitin e kaluar ky spital kuroi 400 mijë pacientë, numrin më të lartë se çdo spital tjetër në botë. Pacientët vinin nga 150 vende të ndryshme në botë, dhe vuanin nga sëmundje nga më të ndryshmet, që nga sëmundjet e zemrës deri në zëvendësime të legenit dhe transplantime të gjoksit. Amerikanët shpenzojnë 16 për qind të GDP-së në shërbimin shëndetësor, por edhe evropianët nuk ngelen prapa.

Lista

1. Spitali “Bumrungrad International”, në Bangkok, Tailandë
2. Klinika “Buchinger”, Buchinger, Gjermani
3. Instituti indian i Shkencave Mjekësore, në Delhi, Indi
4. Klinika “Fyodorov”, në Moskë, Rusi
5. Klinika “Denver Health”, Kolorado, SHBA
6. “Brigham and Women’s Hospital”, në Boston, Masaçusets
7. Qendra Mjekësore “Sourasky”, në Tel Aviv, Izrael
8. Spitali “Edouard Herriot”, në Lions, Francë
9. Spitali i sëmundjeve tropikale në Londër, Angli
10. Qendra Mjekësore e Malit Sinai, Nju Jork, SHBA
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
10 spitalet me te mira ne bote
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mir Se Vini Ne Kosova-Crew :: Mesimet :: Mesime te tjera-
Kërce tek: