Mir Se Vini Ne Kosova-Crew
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Kosova-Crew
 
ForumPortaliRegjistrohuidentifikimiCitologjia Xat_chat

 

 Citologjia

Shko poshtë 
AutoriMesazh
erolind
A.i Mire
A.i Mire
erolind

Male Numri i postimeve : 676
Age : 21
Vendi : Shipashnica
Registration date : 26/10/2008

Citologjia Empty
MesazhTitulli: Citologjia   Citologjia Icon_minitimeMon Nov 10, 2008 4:30 pm

shkenca qe merret me studimin e qelizes quhet citologji.citologjia studion formen,funksionin dhe krijimin e qelizes.pasi qeliza eshte njesia themelore morfofunksionale e te gjitha qenieve te gjalla,sot Citologjia ze vend qendror ne biologji.Cdo qelize ,pa marre parasysh formen,madhesine dhe karakterin e aktivitetit te saj,qe te mbahet ne jete duhet te kete se paku 3 sisteme strukturore-kimike,qe jane 1.sistemi i membranave, 2.sistemi qe e furnizon qelizen me energji dhe 3.sis. qe e siguron autoreproduksionin e qelizes.
me bashkimin e qelizave qe kane prejardhje te njejte embrionale dhe qe kryejne funksion te perbashket ,krijohen indet.me kombinimin e 2 a me shume indeve sajohet njesia tjeter-organi si p.sh zemra veshka, ndersa tew bimet kercelli,rrenja gjethi lulja etj.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kosov-crew.0forum.biz
 
Citologjia
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mir Se Vini Ne Kosova-Crew :: Mesimet :: Biologji-
Kërce tek: