Mir Se Vini Ne Kosova-Crew
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Kosova-Crew
 
ForumPortaliRegjistrohuidentifikimiTë fshehtat. Ndihesh më mirë kur nuk tregon Xat_chat

 

 Të fshehtat. Ndihesh më mirë kur nuk tregon

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dj_cobr4
S.Moderator
S.Moderator
dj_cobr4

Numri i postimeve : 289
Registration date : 28/10/2008

Të fshehtat. Ndihesh më mirë kur nuk tregon Empty
MesazhTitulli: Të fshehtat. Ndihesh më mirë kur nuk tregon   Të fshehtat. Ndihesh më mirë kur nuk tregon Icon_minitimeMon Nov 10, 2008 3:04 pm

Sipas psikologëve, sekretet rrisin vetëvlerësimin dhe forcojnë personalitetin. Kjo, edhe falë internetit. Por nëse teprohet me to, fillojnë problemet e personalitetit të dyfishtë Alter egoja, përndryshe, uni ynë i fshehur. U ndodh të gjithëve, herët a vonë, të kenë ndonjë sekret të vogël, t’u fshehin të tjerëve një anë të personalitetit të vet, gjë që teknologjitë e reja – nga dhomat e bisedimit në internet deri te lojërat me role – ndihmojnë ta vënë më shumë në dukje. Sipas studimeve dhe kërkimeve të reja, kjo lloj sjelljeje, sipas psikologëve, nuk është krejt negative. Përkundrazi, rrit deri në njëfarë masë vlerësimin për veten, me kusht që të mos teprohet dhe të shkohet pastaj drejt patologjive që mund të jenë edhe shumë të rënda, siç janë shqetësimet e personalitetit të shumëfishtë. Një shembull, se një personalitet i dyfishtë mund të ketë pasoja pozitive, vjen edhe nga hulumtimi i Sherry Turkle, sociologe nga Massachusetts Institute of Technology në Boston. Studiuesja intervistoi 200 lojtarë të përhershëm të The Sims, lojë interaktive në internet, qëllimi i së cilës është të krijohet një familje “virtuale” dhe që kjo të ndërveprojë me njerëz të tjerë. Ajo zbuloi se shumë nga këta njerëz përdorin lojën për të ndërtuar familjen e dëshirave të tyre dhe se në këto identitete të reja rrëfejnë problemet e tyre dhe, të paktën virtualisht, përpiqen që t’i zgjidhin. Mekanizmin që një sekret mund të ndihmojë zhvillimin e shëndetshëm të personalitetit, e shpjegon Daniel Ë////////////////egner, profesor psikologjie në Universitetin e Harvardit: “Një njeri nuk e ka ndjenjën e ‘vetes’ derisa të ketë një sekret të vetin. Në jetë ka çaste kur çdokush nga ne ndjen se ka humbur identitetin e vet për t’u bërë njësh me grupin shoqëror, ambientin e punës ose me partnerin, në një marrëdhënie martese. Të kultivosh ndonjë mendim ose veprim të fshehtë, ta lësh veten në dorë të tyre, jep mundësinë për të rivërtetuar identitetin personal, për ta ndarë nga gjithçka tjetër”. Por ka sekrete dhe sekrete. Ata të thjeshtit (një blerje e vogël e fshehtë, një mbrëmje me miqtë, një kurs) në një farë mënyre ndihmojnë dhe “justifikojnë ata më të ndërlikuarit, si një jetë e vërtetë e dyfishtë (shembuj të famshëm janë jeta e aviatorit të famshëm Charles Lindbergh, i cili në të vërtetë ishte një filonazist dhe baba i tre fëmijëve të lindur në Gjermani dhe e përrallëtarit Hans Christian Andersen, i cili kishte shije seksuale për t’u vënë në diskutim), që shpesh rëndojnë si një pllakë hekuri mbi ndërgjegje dhe shndërrohen në ankthe të përhershme. Natyrisht, më të përhapurit janë ata që lidhen me jetën dashurore, që nga tradhtitë, te fëmijët e fshehtë e deri te homoseksualiteti. Edhe këtu niveli i durimit mund të ndryshojë mjaft. Një kërkim i kryer në Teksas tregoi se si meshkujt, edhe femrat, kujtojnë më shpesh kënaqësitë që u sjellin marrëdhëniet e fshehta, ndërkohë që nuk ndodh kjo kur sekreti është, për shembull, një lojë kumari, droga ose seksi me para. Vetëm rrëfimi mund të ndihmojë të mos degradohet në një “breakdown” mendor
Mbrapsht në krye Shko poshtë
erolind
A.i Mire
A.i Mire
erolind

Male Numri i postimeve : 676
Age : 21
Vendi : Shipashnica
Registration date : 26/10/2008

Të fshehtat. Ndihesh më mirë kur nuk tregon Empty
MesazhTitulli: Re: Të fshehtat. Ndihesh më mirë kur nuk tregon   Të fshehtat. Ndihesh më mirë kur nuk tregon Icon_minitimeMon Nov 10, 2008 3:12 pm

valla mire e kan se qashtu asht
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kosov-crew.0forum.biz
X-X0d3R
A.i Mire
A.i Mire
X-X0d3R

Male Numri i postimeve : 733
Age : 26
Vendi : Shipashnica
Registration date : 26/10/2008

Të fshehtat. Ndihesh më mirë kur nuk tregon Empty
MesazhTitulli: Re: Të fshehtat. Ndihesh më mirë kur nuk tregon   Të fshehtat. Ndihesh më mirë kur nuk tregon Icon_minitimeMon Nov 10, 2008 7:14 pm

Po po mir e kan mir

_________________
Mun Te Hini Edhe Ne Chat : wWw.Xat.Com/Engjull
https://kosova-crew.forumsq.net
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.Kosova-crew.tk
Sponsored content
Të fshehtat. Ndihesh më mirë kur nuk tregon Empty
MesazhTitulli: Re: Të fshehtat. Ndihesh më mirë kur nuk tregon   Të fshehtat. Ndihesh më mirë kur nuk tregon Icon_minitime

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Të fshehtat. Ndihesh më mirë kur nuk tregon
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mir Se Vini Ne Kosova-Crew :: Mesimet :: Mesime te tjera-
Kërce tek: